Транспортні пластикові картки

Транспортні картки не менш поширені, ніж таксофонні. Проте це твердження відноситься тільки до карток, що використовуються як проїзні документи в системах суспільного транспорту. Використання

таких карток при авіаперевезеннях тільки починається, проте в цій області широко поширені картки лояльності. Власне, перші схеми лояльності придумані саме авіакомпаніями, і їх досвід потім був перенесений в інші галузі.

Почнемо з карток, що використовуються як проїзні документи на суспільному транспорті. Це типові розрахункові картки, що працюють в режимі передоплати, і одночасно (оскільки використовуються в системах, що вимагають високої швидкості обробки інформації, що міститься на картці) - картки контролю доступу. Як виконавчий пристрій фізичного доступу частіше за все виступає турнікет, забезпечений карт-рідером. В транспортних системах, де черги на вхід не дуже великі, контроль здійснює людина. Наприклад, в скандінавських країнах контроль доступу в трамвай або автобус здійснює сам водій, на робочому місці якого встановлена система читання карток.

Виникає питання: навіщо вкладатися в достатньо дороге устаткування і випускати дорогі пластикові проїзні документи?

Починаючи з кінця 80-х років, прибутки транспортних компаній в багатьох розвинутих країнах світу постійно зменшуються. Це пов'язано з конкуренцією, яку надає суспільному транспорту особистий автотранспорт. Різко виросло в останнє десятиріччя кількість особистих автомобілів які спричинили за собою дві серйозні проблеми:

  • - завантаженість міських вулиць автотранспортом досягла критичних відміток;
  • - збільшилася забрудненість навколишнього середовища.

Сукупність цих економічних і екологічних проблем примушує шукати шляхи підвищення привабливості суспільного транспорту. Саме для цієї мети була створена концепція розкриття потенційних можливостей пасажирського транспорту в Європі, розроблена Транспортною дирекцією Європейської Комісії в 1996 році.

В результаті з'явилася комплексна європейська програма по поліпшенню діяльності пасажирського транспорту. Транспортні компанії, вся транспортна мережа регіону в даному випадку розглядається як єдина інтегрована система. А способи і методи оплати проїзду є складовою частиною цієї інтегрованої системи і повинні також бути привабливими і зручними для користувачів (пасажирів) і в міру можливості сприяти інтеграції всіх учасників даної системи.

Залежно від схеми оплати проїзної картки документи діляться на абонементи і лічильники поїздок. Перші контролюють час поїздок, другі - їх кількість. Практично всі картки працюють за передплатною  схемою. Як носій інформації використовуються як картки з магнітною смугою, так і смарт-карти. Останнім часом частка смарт-карт неухильно збільшується, причому, перш за все, за рахунок безконтактних смарт-карт або замовити пластикові картки Львів.

Примітно, що до лютого 1998 року таксопарк Ганновера в Німеччині обладнав всі 515 своїх машин спеціалізованими терміналами, виконаними французькою компанією "Ingenico". На цих терміналах можна приймати до оплати як звичайні кредитні і дебетні карти в режимі on-line, так і "народні німецькі смарт-карти" GeldKarte в режимі off-line. Останніх випущено вже більше 25 млн. штук. Їх приймають навіть в німецьких "Макдональдсах". Що ж до дебетних карт, то вони є майже у кожного дорослого громадянина Німеччини, оскільки видаються безкоштовно при відкритті рахунку в банку. Незвичність проекту для міського транспорту полягала в тому, що система оплати транспортних послуг була створена під вже існуючу мережу утримувачів платіжних карток. В кінці дня проводяться розрахунки по кожному терміналу. Чайові, отримані водіями по картках, віднімаються із загального обороту. Після упровадження системи зважилася проблема із здачею, що стоїть до цього вельми гостро, і зменшився ризик, пов'язаний із зберіганням водіями готівки.

В типову зарубіжну систему карток суспільного транспорту входить кліринговий центр для розрахунків між транспортними компаніями, а також, якщо використовуються поповнювані смарт-карти, - пристрої для запису в їх пам'ять нової суми оплати. Для стимулювання використання карток їх утримувачам може надаватися програма лояльності. Так, в найбільшому автобусному картковому проекті в Сеулі (20 тис. безконтактних карток Mifare), після кожного "заряджання" картки утримувачу надається 5%-й бонус-кредит від "проїзної вартості" карти.

Існують наступні різновиди проїзних документів метро:

  • - квиток на обмежене число поїздок;
  • - квиток на заданий період часу, відлічуваний від першої поїздки;
  • - квиток на календарний місяць;
  • - квиток на календарний місяць і число поїздок.

 Надалі планується перейти до гнучкої системи тарифікації залежно від відстані поїздки. Для визначення відстані пасажир також фіксуватиме і вихід з метрополітену.

Застосування такого простого тарифного рішення, яке задіяне на використанні безконтактної смарт-картки метрополітену, має як негативну, так і позитивну сторони, якщо розглядати питання про інтеграцію карткової системи метро з картковою системою наземного транспорту. Передумови до створення останньої вже є. Сезонні картки метрополітену достатньо дорогі. Набагато привабливіше для пасажирів було б внесення передоплати на карту і подальше поступове її витрачання при здійсненні поїздки на метро. Проте в цьому випадку виникає необхідність створення клірингового центру для здійснення розрахунків всередині інтегрованої карткової системи підземного і наземного транспорту. Сезонні картки не вимагають створення центру, оскільки вартість такої інтегрованої карти складатиметься з вартості "сезонки" на метро і власне деякої передоплати, необхідної для здійснення поїздок на наземному транспорті. При цьому вартість "сезонки" відразу переводиться на рахунок метрополітену, а вся решта розрахунків йде вже безпосередньо в рамках тільки карткової системи наземного пасажирського транспорту.

Картки з магнітною смугою набагато простіше підроблювати, ніж безконтактні картки. Для боротьби з шахрайством (і не тільки для цього) транзакції з картками з магнітною смугою здійснюються в режимі on-line. При виявленні здвоєної картки система блокує обидві.

На відміну від проїзних квитків на суспільному транспорті, в авіаперевезеннях картки, як замінники квитків, з'явилися порівняно недавно - в середині 90-х років. Найбільш відомі проекти авіакомпаній Lufthansa і Delta Airlines. Їх об'єднують загальні риси. Технічний тип картки - картка з мікросхемою (контактна або безконтактна). В пам'яті мікросхеми розміщується програма лояльності, бонуси автоматично нараховуються при покупці авіаквитка. Картка є авіаквитком і одночасно посадочним талоном. Крім того, карткою підтримуються ряд інших функцій, специфічних для конкретного проекту, типу лічильника часу телефонних розмов або процедури обліку резервування місць, що предоплаченного.

Побудовані на смарт-технологіях картки-авіаквитки достатньо вигідні авіакомпаніям. Їх застосування приводить до скорочення часу покупки авіаквитка (в пам'яті картки просто обновляється відповідний файл), реєстрації і посадки, знижує витрати авіакомпанії на обробку даних за рахунок автоматизації процесу їх введення в інформаційну систему фірми.

Програми лояльності західних компаній дуже різноманітні, хоча зрештою все теж зводиться до накопичення бонусних очок, які в зарубіжні авіаперевізники називають милями. Програми лояльності призначені, в основному, для бізнесменів, що відправляються в ділові відрядження. Тут є дуже цікавий момент. Милі напрацьовуються за рахунок фірми, що оплачує відрядження, а в результаті безкоштовний квиток бізнесмен одержує для себе. Мабуть, через цю приховану форму доходу програми лояльності авіакомпаній такі популярні на Заході.

Бажання дати можливість клієнту реалізовувати накопичені бонуси (та і просто контролювати їх накопичення відразу, у момент отримання призових окулярів) привело авіакомпанії до введення смарт-карт в практику програм лояльності. Крім того, картки з мікросхемою набагато простіше і дешевше "наповнити" різноманітними схемами лояльності, ніж системи, в яких облік бонусів здійснюється централізовано і, як правило, на вельми могутніх комп'ютерах з дорогим програмним забезпеченням. Програми лояльності в цьому випадку звичайно з'єднуються на одній карті з авіаквитками і посадочними талонами.