Паливні пластикові картки

Паливні картки або картки для АЗС - найстаріший тип небанківських карток. Ще в двадцятих роках нашого століття в США нафтові компанії (в першу чергу бензозаправки) почали випуск карток, як засоби

надання кредиту своїм клієнтам. Тоді картки були металеві, з видавленою інформацією про емітент і клієнта. Зараз картки для АЗС - самостійна галузь пластикових карток, що використовує самі останні технічні досягнення в цій області.

За кордоном паливні картки в основному працюють за програмами лояльності. Бонуси оцінюються або в грошових одиницях, або в літрах палива.

Як носії інформації для вітчизняних АЗС застосовуються всі поширені технічні типи карток, а також пристрої touch memory. В основному такі картки (пристрої) працюють як розрахункові, по передплатній схемі.

Картки з магнітною смугою, рівно як і картки з штриховим кодом, як відомо, вимагають авторизації on-line. В осоружному випадку ризик шахрайства стає невиправдано великий, і це вимагає спеціальних заходів для його зниження. Сума передплати розділяється на дві частини: незнижуваний залишок засобів інтерпретується як депозит страховки, яким клієнт не має права розпоряджатися, і власне залишок розрахункових засобів, який клієнт може використовувати при відпустці бензину на АЗС. Від зловмисників, що увійшли до змови з персоналом АЗС, депозит страховки не захищає.

Понизити ризик втрати грошей можна двома шляхами: або обов'язковою авторизацією карткових трансакцій в режимі on-line, або за допомогою використання смарт-карток.

З інформаційно-технологічної точки зору всі ці системи схожі один на одного. Уявлення про те, як обробляється інформація можна черпнути з розділу, присвяченого смарт-карткам. В кожній системі її безпека заснована на секретних ключах. Трансакції збираються на термінальному устаткуванні і один раз в певний час доставляються в Операційний Центр (в різних системах він називається по-різному). Основна задача Операційного Центру - обробити трансакції і видати емітенту звіти по витрачанню палива. В Центрі ведуться стоп-листи, які періодично розсилаються на термінали і т.д. Єдина принципова особливість, властива бензиновим карткам полягає в тому, що прийом карт пов'язаний з розливом палива єдиною автоматизованою системою АЗС. Втім, за відсутності у емітента засобів на автоматизацію АЗС, будь-яка система прийому карток може працювати і автономно.