Пластикові картки в медицині

В 1991 році під час президентської компанії Б.Клінтон заявив, що кожний американець матиме мікропроцесорну картку для використання в системі охорони здоров'я і медичного страхування. Обіцянка ця

не була так і виконана, але в двох інших розвинутих західних країнах - Німеччини і Франції - використання карток в даній області давно стало нормою. В Німеччині картка з мікросхемою Versichertenkarte містить основні ідентифікаційні дані громадянина і є обов'язковим полісом страхування. У Франції національна картка системи охорони здоров'я і медичного страхування є мікропроцесорною багатофункціональною карткою, в якій передбачена функція електронного гаманця. Карткові системи також застосовуються в Італії і Великобританії. Більш того, Європейським Союзом і країнами Великої Сімки активно ведуться роботи по сумісності медичних карток (т.з. проект Eurocards)

Деякі комерційні медичні установи випускають власні картки, що дають знижку при оплаті медичних послуг. Звичайно цим займаються стоматологічні центри. Оплата з пред'явленням дисконтної картки може проводитися як готівкою, так і за допомогою звичайної банківської картки. В даному випадку ми маємо справу з локальною дисконтною системою, в якій, зокрема, можуть бути використані різні програми заохочення клієнтів, наприклад, при профілактичних відвідинах лікаря. Такого роду медичні дисконтні картки відносяться вже до категорії торгових карт, побудова системи їх прийому особливої специфіки не має і нічим не відрізняється від загального підходу до торгових карток.

Звернемося тепер до використання карток в справі страховки. Банки, у тому числі і вітчизняні, широко застосовують такий маркетинговий прийом, як надання утримувачу своєї картки (переважно класичної, і, як правило, золотої) автоматичної страховки від нещасного випадку і при наданні медичних послуг під час зарубіжної подорожі. Страховка оформляється окремо компанією страховки і нерідко включає спеціальну картку страховки цієї компанії, всю необхідну інформацію, що містить, про те, що робити і куди звертатися при настанні випадку страховки. Так банки покращують споживчі властивості своїх карткових продуктів. Існують два основні варіанти страхування утримувачів пластикових карток:

  • - страхувальником виступає безпосередньо банк-емітент;
  • - страхувальником є утримувач картки.

В першому випадку, як правило, дія поліса страховки "прив'язана" до дії картки. Якщо утримувач схоче припинити нею користуватися, він автоматично позбавляється захисту страховки, тобто приєднання продукту страховки до картки стимулює утримувача користуватися нею.

Інший варіант припускає принцип добровільності і дозволяє утримувачу самостійно вибрати програму страховки, термін страхування і розмір покриття страховки. Цей вид співпраці банку-емітента і страхувальника успішно використовують підприємства таких страховок, як компанія Військово-страховки, РЕСО-гарантія, Інгосстрах, РОСНО, Спасськіє Ворота і цілий ряд інших вітчизняних фірм. Пропоновані продукти включають стандартний набір послуг і відповідають програмам міжнародних платіжних систем.

Допомогу особам, що виїжджають за рубіж, надають міжнародні сервісні компанії, що мають багаторічний досвід роботи в цій області. Наприклад, сервісну підтримку "компанії Промислово-страховки" здійснює фірма "Руссас-сист", що є регіональним представником транснаціональної сервісної компанії SFA-Assistance. Відповідальність компанії страховки починається з моменту проходження утримувачем картки паспортного контролю країни постійного перебування і діє протягом всього періоду його знаходження за його межами. При настанні випадку страховки застрахований дзвонить по одному з цілодобових діючих телефонів сервісної компанії і повідомляє всі необхідні відомості.

Є приклади випуску карток страховоки спільно з вітчизняними платіжними системами. Електронні поліси "СТИНКО-СТБ-карт" або "МЕДСТРАХ-СТБ-карт" виконані на базі пластикової картки STB і надають її утримувачу право на отримання послуг в мережі медичних установ, що входять в систему обслуговування цих полісів, в межах наявної суми страховки. Крім того, як і банківські, ці картки можуть використовуватися як універсальний засіб платежу. Правовий статус таких карток, проте, не зовсім ясний. Схоже (а це витікає з напису на картці "МЕДСТРАХ-СТБ-карт") картку емітує все-таки банк.

Останнім часом намітилася тенденція до випуску карток страховоки, що володіють дисконтними властивостями. А, саме, - до кооперації компаній страховок і дисконтних систем. Прагнення до емісії таких сумісних карток цілком зрозуміло: як і в банківській сфері, сумісна картка компанії страховки і дисконтної системи придбаває додаткові споживацькі властивості, привабливі для майбутнього споживача послуг страховок. В зв'язка з цим примітні дві статті В.Егорової, в яких проблема розглядається як з боку страхувальників, так і "дисконтників".

До проблем міжнародних і вітчизняних дисконтних систем ми ще повернемося, а зараз звернемося до застосування карток в обов'язковому медичному страхуванні (ОМС). Зараз спостерігається процес заміни звичайних паперових полісів картками, що містять індивідуальні дані пацієнта і номер поліса. Для цього використовуються картки з штриховим кодом, або з мікросхемою. Останні, зрозуміло, зручніші і прогресивніші - але і дорожчі! Тотальний брак фінансових коштів для вітчизняної охорони здоров'я став загальним місцем. Тому недивно, що розвиток карткових систем в медичному страхуванні йде украй поволі.

В той же час, використання карток при обов'язковому медичному страхуванні є вельми вигідним, оскільки автоматизація цього процесу знижує необґрунтовані фінансові втрати. А, вони, як відомо, властиві будь-якій паперовій технології. До того ж при створенні баз даних проводиться верифікація інформації про застрахованих.